6.2.4 Finančné účty v neziskových účtovných jednotkách
Ing. Jana Vršková
Na účtoch účtovej triedy 2 – Finančné účty sa účtuje likvidný majetok, ktorý je bezprostredne obchodovateľný, ktorého predpokladaná držba, dohodnutá splatnosť alebo zostatková doba splatnosti je najviac jeden rok. Táto účtová trieda zahŕňa nasledovné účtové skupiny:
- 21 - Peniaze – účtuje sa tu stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti na základe účtovných dokladov,
- 22 – Účty v bankách - účtuje sa tu stav a presun peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v banke, pobočke zahraničnej banky alebo v Štátnej pokladnici. Analytické účty sa vedú podľa účtovnou jednotkou otvorených bankových účtov. Na účtoch účtovej skupiny 22 sa účtuje na základe výpisov z účtov.
- 23 - Bežné bankové úvery - účtujú sa tu krátkodobé úvery prijaté od bánk najdlhšie na dobu jedného roka najmä preklenovacie úvery, ak sa neúčtovali v rámci bežného účtu, krátkodobé úvery poskytnuté na základe eskontovaných zmeniek, postúpených hypotekárnych záložných listov. Analytické účty sa vedú podľa jednotlivých účtovnou jednotkou otvorených účtov bankových úverov.
- 24 - Iné krátkodobé finančné výpomoci - účtujú sa tu záväzky z titulu krátkodobých finančných výpomocí, ktoré poskytli účtovnej jednotke iné právnické alebo fyzické osoby ako banky. Ďalej sa v tejto účtovej skupine účtujú poskytnuté peňažné prostriedky na základe účtovnou jednotkou vystavených krátkodobých dlhopisov.
- 25 – Krátkodobý finančný majetok - účtuje sa tu časť finančného majetku, pri ktorom je predpokladaná držba najviac jeden rok odo dňa uskutočnenia účtovného prípadu. Účtuje sa tu tiež virtuálna mena.
- 26 – Prevody medzi finančnými účtami - účtujú sa tu účtovné prípady pri časovom nesúlade medzi vkladmi alebo výbermi peňazí a iných hotovostí a prijatím príslušných bankových výpisov účtovnou jednotkou. Účtujú sa tu tiež prostriedky vedené na hotovostnom účte v banke pre klientov Štátnej pokladnice, platby uskutočňované platobnými kartami vydanými k hotovostnému účtu v banke pre klientov Štátnej pokladnice a účtovné prípady, pri ktorých dochádza k časovému nesúladu pri prevodoch medzi účtami účtovnej jednotky v bankách a v Štátnej pokladnici. Vklady alebo výbery peňazí a iných hotovostí sa účtujú na základe pokladničných dokladov alebo výpisov z účtov v bankách a účtov úverov.
- 29 – Opravné položky ku krátkodobému finančnému majetku - účtujú sa tu opravné položky ku krátkodobému finančnému majetku, ktorý sa účtuje na účtoch účtovej skupiny 25.
Marginália -Účtovanie peňazí v hotovosti – v pokladnici účtovnej jednotky
Účet 211 - Pokladnica zahŕňa pokladničnú hotovosť - bankovky a mince, šeky, ktoré znejú na konkrétnu sumu a poukážky na zúčtovanie - napríklad poukážky na odber tovaru a služieb, v tých organizáciách, ktoré prijímajú takéto poukážky namiesto peňazí. Organizácia môže mať aj viac pokladníc, ale pohyby v každej z nich sa musia viesť v oddelenej analytickej evidencii. Ďalej sa musí viesť oddelená analytická evidencia podľa hmotne zodpovedných osôb a miest uloženia, ak sa osoby a miesta líšia. Súčasne je nevyhnutné zabezpečiť členenie peňažných prostriedkov na slovenskú a cudziu menu, ak má organizácia aj iné meny. Peňažné prostriedky v cudzej mene sa vedú oddelene pre každý druh cudzej meny.
Peňažné prostriedky v hotovosti v súlade s § 29 ods. 3) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve musí účtovná jednotka inventarizovať minimálne raz ročne, a to ku dňu, ku ktorému zostavuje účtovnú závierku – t.j. k poslednému dňu účtovného obdobia. Rozdiely, ktoré boli zistené pri inventarizácii pokladničnej hotovosti a cenín sa považujú za schodok alebo prebytok. Schodok na pokladničnej hotovosti a ceninách sa zaúčtuje väčšinou ako pohľadávka voči hmotne zodpovednej osobe za pokladnicu. Ak prišlo ku krádeži peňažných prostriedkov cudzou osobou, účtuje sa pohľadávka voči neznámemu páchateľovi. Prebytok sa účtuje ako iné ostatné výnosy.

Marginalia -Ceniny
Na účte 213 – Ceniny sa účtujú najmä poštové známky, diaľničné nálepky, telefónne karty, tankovacie karty, karty na platenie diaľničných poplatkov, ostatné karty, ak majú hodnotu pred ich vydaním, z ktorej sa bude môcť čerpať po ich vydaní do používania. Ceninami sú tiež stravné lístky do prevádzkární verejného stravovania.
Pri účtovaní cenín sa postupuje obdobne ako pri účtovaní peňažných prostriedkov.
Ceniny zverené zamestnancom, funkcionárom samosprávnych orgánov a členom na vopred stanovené účely sa účtujú ako pohľadávky voči zamestnancom alebo na účte 378 - Iné pohľadávky. Účtovná jednotka môže určiť, ktoré druhy cenín (okrem telefónnych a ostatných kariet a stravných lístkov) budú priamo zahrnuté do prevádzkových nákladov pri zakúpení alebo výdaji do spotreby, vždy však so zreteľom na to, že spotreba cenín vykázaná v účtovnej závierke musí zodpovedať skutočnej spotrebe cenín. Analytická evidencia k tomuto účtu sa vedie podľa druhu cenín a podľa osôb, ktorým boli ceniny zverené.

Marginália – Bankové účty
Neziskové účtovné jednotky používajú pri účtovaní bankových účtov iba jeden syntetický účet 221 – Bankové účty, na ktorom sa účtujú všetky príjmy aj výdavky na základe bankových výpisov o prijatých alebo vykonaných platbách. Vklady alebo výbery peňazí v hotovosti z pokladnice na bankový účet a naopak, ako aj prevody medzi bankovými účtami sa účtujú prostredníctvom účtu 261 - Peniaze na ceste, ak nemá účtovná jednotka súčasne účtovný doklad o obidvoch transakciách.
Zrážková daň, ktorou sú zdaňované úroky na účtoch neziskovej účtovnej jednotky, je zrazením vysporiadaná a táto sa už nezapočítava ako daňový preddavok.
Neziskové účtovné jednotky môžu mať aj viac bankových účtov, ak to potrebujú pre svoju činnosť. Môže ísť napríklad o bežný účet, vkladový účet, devízový účet a podobne. Súčasne sa môžu vytvárať osobitné bankové účty pre jednotlivé peňažné fondy. Účtovná jednotka je tiež povinná vytvoriť osobitný bankový účet, ak prijíma finančné prostriedky v súlade s osobitným predpisom alebo na základe zmluvy, v ktorej poskytovateľ finančných prostriedkov vyžaduje takúto povinnosť napr. dotačná zmluva.
Analytickou evidenciou na jednom bankovom účte je možné odčleniť finančné prostriedky podľa zdroja odkiaľ boli finančné prostriedky získané, podľa účelu, na ktorý boli vynaložené alebo na aký majú byť vynaložené - sociálny fond, granty a podobne.


Občianske združenie Šport pre zdravie o. z. získalo od svojich členov mimoriadne príspevky. Tieto príspevky boli určené na obstaranie športového trenažéra v sume 1.900 eur. Ide o dlhodobý majetok. Jednotliví členovia občianskeho združenia prispievali hotovostnou formou do pokladnice aj bezhotovostne na bankový účet občianskeho združenia. Príspevky v hotovostnej forme boli v sume 745 eur. Príspevky v bezhotovostnej forme boli v sume 1.155 eur.

Nadácia uskutočňuje zbierku na záchranu historickej pamiatky prostredníctvom darcovských SMS – DMS. Cena DMS je 2 eurá. Operátor zaslal nadácii celkovú sumu príspevkov 5.840 eur.

Nadácia História zbiera finančné prostriedky na vytvorený Nadačný fond Pomôžme histórii. Vyzbierané finančné prostriedky budú určené na obnovu historickej pamiatky, ktorú obnovuje nezisková organizácia Historici n. o. v meste, v ktorom sídli nadácia. Za I. štvrťrok nadácia vyzbierala v hotovosti do pokladnice sumu 452,50 eur a v bezhotovostnej forme na bankový účet nadačného fondu vyzbierala sumu 2.487 eur. V zmluve o vytvorení nadačného fondu sú uvedené podmienky použitia nadačného fondu. Vždy po ukončení štvrťroku odvádza nadácia finančné prostriedky na bankový účet Historici n. o. Z vyzbieranej sumy si nadácia ponecháva 1 % ako odmenu na svoje prevádzkové náklady. Za I. štvrťrok predstavovala táto suma 29,40 eur. Nadácia odviedla na bankový účet neziskovej organizácie sumu 2910,10 eur. (452,50 + 2487) – 29,40 = 2910,10
Marginália – Krátkodobé bankové úvery
Neziskové účtovné jednotky účtujú na účte 231 – Krátkodobé bankové úvery bankou poskytnuté úvery so splatnosťou do jedného roku. Úver môže byť poskytnutý poukázaním finančných prostriedkov na účet účtovnej jednotke alebo otvorením úverového rámca. Ak uhradí banka platobný doklad, napríklad faktúru dodávateľa priamo z bankového úveru, zaúčtuje sa poskytnutý úver vo výške vykonanej úhrady v prospech príslušného bankového úveru. Analytická evidencia sa vedie podľa jednotlivých druhov poskytnutých úverov.

Ako krátkodobý finančný zdroj môže nezisková účtovná jednotka použiť aj zmenky. Každá zmenka môže byť predaná banke - eskontovaná, čím vzniká medzi bankou a účtovnou jednotkou eskontný úverový vzťah. Jeho osobitosťou je, že úver nespláca príjemca úveru, ale dlžník príjemcu úveru. Pokiaľ však dlžník príjemcu úveru zmenku nezaplatí, musí zmenku uhradiť žiadateľ úveru a svoj nárok zo zmenky si musí uplatniť u svojho dlžníka.

Marginália – Krátkodobé dlhopisy emitované účtovnou jednotkou
Na účte 241 – Krátkodobé dlhopisy emitované účtovnou jednotkou sa účtujú emitované dlhopisy s dobou splatnosti do jedného roka, ktoré boli emitované účtovnou jednotkou. Účtovná jednotka môže touto formou získať ďalšie finančné prostriedky, pričom jej vzniká záväzok z titulu prijatých prostriedkov. Analytická evidencia sa vedie podľa jednotlivých druhov dlhopisov.

zväčšiť
Marginália – Ostatné krátkodobé finančné výpomoci
Ďalším krátkodobým finančným zdrojom, ktorý je cudzím zdrojom, môžu byť krátkodobé výpomoci alebo pôžičky poskytnuté inými subjektmi ako sú banky. Môže ísť o zriaďovateľov alebo členov neziskovej účtovnej jednotky, iné právnické osoby alebo fyzické osoby. Ide o také pôžičky, ktoré sú poskytnuté s dobou splatnosti do jedného roka. Na účte 249 – Ostatné krátkodobé finančné výpomoci sa účtujú prijaté finančné prostriedky v eurách alebo aj v cudzích menách. Tento účet predstavuje záväzok voči poskytovateľovi pôžičky – veriteľovi. Analytické účty alebo analytická evidencia k tomuto účtu sa vedie podľa jednotlivých veriteľov a podľa cudzích mien, ak bola v týchto menách pôžička prijatá. Pôžička môže byť poskytnutá za určitý dohodnutý úrok alebo bezúročná. Prípadné pôžičky so splatnosťou dlhšou ako jeden rok sa účtujú na účte 479 – Ostatné dlhodobé záväzky.


Nezisková organizácia prijala krátkodobú finančnú pôžičku v českých korunách v sume 500 CZK. Splátky istiny boli dohodnuté v piatich splátkach po 100 CZK. Dohodnutý úrok bol v sume 25 CZK, ktorý bol uhradený spolu s poslednou splátkou istiny. Prijatie pôžičky aj splátka istiny a úroku sa uskutočnila v hotovosti.
Pri poskytnutí pôžičky bol kurz ECB 1 euro = 25,143 CZK; 500/25,143 = 19,89 eur; 100/25,143 = 3,98 eur.
Pri 1. splátke bol kurz komerčnej banky, kde účtovná jednotka nakúpila české koruny 1 euro = 25,223 CZK. 100/25,223 = 3,96 eur
2. splátka – kurz CZK 1 euro = 25,150 CZK; 100/25,150 = 3,98 eur
3. splátka – kurz CZK 1 euro = 25,255 CZK; 100/25,255 = 3,96 eur
4. splátka – kurz CZK 1 euro = 25,369 CZK; 100/25,369 = 3,94 eur
5. splátka – kurz CZK 1 euro = 25,140 CZK; 100/25,140 = 3,98 eur;
25/25,140 = 0,99.

Nezisková organizácia prijala krátkodobú finančnú pôžičku v českých korunách v sume 20.000 CZK. Dohodnutý úrok bol v sume 1.000 CZK. Prijatie pôžičky aj úhrada sa uskutočnila prevodom na devízový účet. Úhrada splátky istiny a úroku bola uskutočnená z devízového účtu. Keďže táto pôžička bola poskytnutá a aj splátky sa uskutočnili z devízového účtu v CZK na prepočet českých korún na euro sa použil kurz ECB predchádzajúceho dňa.
Kurz CZK bol ku dňu prijatia finančnej pôžičky 1 euro = 25,123 CZK; 20 000 / 25,123 = 796,08 eur; 10 000/ 25,123 = 398,04 eur
Istina bola splatená v dvoch splátkach po 10 000 CZK a úrok bol zaplatený v termíne splatnosti druhej splátky.
Kurz CZK v termíne 1. splátky istiny bol 1 euro = 25,358 CZK; 10 000/ 25,358 = 394,35 eur. Kurzový rozdiel 398,04 - 394,35 = 3,69
Kurz CZK v termíne 2. splátky istiny bol 1 euro = 25,475 CZK; 10 000/ 25,475 = 392,54 eur. Kurzový rozdiel 398,04 – 392,54 = 5,50
Úrok 1000/25,475 = 39,25 eur

Nezisková organizácia prijala krátkodobú bezúročnú finančnú pôžičku od zriaďovateľa v sume 1.500 eur. Doba splatnosti bola stanovená do 10 mesiacov od poskytnutia pôžičky v dvoch splátkach. Prvá splátka istiny v sume 750 eur bola splatená včas. V dôsledku nepredvídaných okolností nebola nezisková organizácia schopná druhú splátku pôžičky splatiť. Zriaďovateľ – právnická osoba, preto odpustil splatenie finančnej pôžičky v sume 750 eur.
Krátkodobý finančný majetok
Marginália – Majetkové cenné papiere na obchodovanie
Na účte 251 – Majetkové cenné papiere na obchodovanie sa účtujú cenné papiere majetkovej povahy, ktoré predstavujú podiel na majetku emitenta cenných papierov. Ide o akcie, dočasné listy, podielové listy a družstevné podielnické listy. Účtuje sa tu o týchto cenných papieroch, ak ich účtovná jednotka kúpila na účel vykonania obchodu na burze alebo inom verejnom trhu s cieľom dosiahnuť zisk z cenových rozdielov v krátkodobom období. Pri predaji je možné dosiahnuť zisk z rozdielu medzi cenou, za ktorú boli cenné papiere nakúpené a cenou, za ktorú sú predané. Cenné papiere na obchodovanie sa považujú za krátkodobý finančný majetok, pretože ich možno kedykoľvek predať.
Na tomto účte sa účtuje aj virtuálna mena napr. bitcoin, litecoin, ethereum. Na každý druh virtuálnej meny si účtovná jednotka vytvorí osobitný analytický účet. Rozdiel, ktorý vznikne pri preceňovaní virtuálnej meny na reálnu hodnotu podľa § 27 ods. 13, sa účtuje podľa jeho charakteru na účte 555 – Náklady na krátkodobý finančný majetok alebo na účte 655 – Výnosy z krátkodobého finančného majetku.

zväčšiť
Účet 253 – Dlhové cenné papiere - dlhový cenný papier predstavuje záväzok jeho emitenta uhradiť dlh vyplývajúci z cenného papiera, ktorý predstavuje menovitú hodnotu a príslušný úrokový výnos. Ako dlhové cenné papiere na obchodovanie sa účtujú predovšetkým dlhopisy, ktoré účtovná jednotka kúpila na účely obchodovania a dosahovania zisku z cenových rozdielov v krátkom časovom období. Krátkym časovým obdobím sa myslí obdobie spravidla do jedného roka, ale nie je to jednoznačne vymedzené a môže byť aj dlhšie, ak sa obchod nepodarí zrealizovať do jedného roka.
Piktogram účtovanie
Marginália – Vlastné dlhopisy
Na účte 255 – Vlastné dlhopisy sa účtujú vlastné dlhopisy, ak ich účtovná jednotka môže emitovať a mať v držbe v súlade s platnými právnymi predpismi – zákon č. 530/1990 Zb. o dlhopisoch v znení neskorších predpisov.

Dlhové cenné papiere so splatnosťou do jedného roka držané do doby splatnosti sa účtujú na účte 256. Tieto cenné papiere sa nepreceňujú na reálnu hodnotu, ale účtuje sa pri nich o úrokovom výnose. O úrokovom výnose sa účtuje v priebehu obdobia, odo dňa nákupu cenného papiera do dňa splatnosti vo vecnej a časovej súvislosti.
