dnes je 1.10.2020

Input:

Pokles zamestnanosti sa prehĺbil na 2,5 %, ide o najväčší pokles za posledných desať rokov

7.9.2020, Zdroj: SITA

Medziročný pokles zamestnanosti podľa Výberového zisťovania pracovných síl (VZPS), ktorý sa prejavil na začiatku roka, sa v druhom štvrťroku tohto roka prehĺbil na 2,5 %. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, ide o najväčší pokles zamestnanosti od roku 2010. Počet pracujúcich sa v absolútnom vyjadrení medziročne znížil o 65,4-tisíca na 2,5 milióna osôb. Miera zamestnanosti osôb vo veku 20 až 64 rokov pri medziročnom znížení o 1,3 percentuálneho bodu na 71,7 % klesla na najnižšiu úroveň od roku 2017. Po odpočítaní osôb pracujúcich v zahraničí sa zamestnanosť na území Slovenska znížila o 2,4 % na 2,38 milióna ľudí.

"Trh práce nezostal ušetrený dopadu pandémie, avšak negatívny dopad COVID-19 sa na ňom prejavil pomerne mierne, k čomu prispeli štátne opatrenia zamerané na ochranu pracovných miest," uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Najviac bol podľa nej zasiahnutý sektor služieb. "Miera nezamestnanosti sa zvýšila na 6,6 %, čím dosiahla hodnotu naposledy videnú v júni 2018," upozornila. Nezamestnanosť bola napriek tomu podľa Muchovej lepšia, ako sa očakávalo, čo je pozitívnym rizikom pre celoročný odhad trhu práce.

"Recesia sa, samozrejme, nevyhla ani nášmu trhu práce," povedala pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Jana Glasová. Pokles zamestnanosti v druhom kvartáli bol podľa nej síce výrazný, ale aj tak o niečo miernejší, ako hovorili prvotné očakávania. "Vývoj na trhu práce tak môžeme hodnotiť čiastočne pozitívne. Isto k tomu dopomohli aj opatrenia na podporu trhu práce, ktoré zabránili výraznejšiemu prepúšťaniu," tvrdí. Okrem toho, po uvoľnení karanténnych opatrení sa podľa Glasovej pomerne rýchlo začal oživovať ekonomika, priemysel aj export, čo taktiež zmiernilo nárast